Geometria kół i zawieszenie

Geometria kół pojazdu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Odpowiada za to jak auto się prowadzi. Aby kierowca dobrze się czuł w swoim samochodzie, zachowanie pojazdu w różnych warunkach drogowych musi być przewidywalne. Auto musi pokonywać nierówności na drodze i zakręty oraz hamować zachowując stabilność.

       Geometria kół ma wpływ również na zużycie opon oraz na zużycie paliwa. Warunkami koniecznymi aby pomiary geometrii kół i osi pojazdu były wykonane prawidłowo są:

  • właściwe ciśnienie powietrza w oponach;
  • brak luzów i uszkodzeń elementów zawieszenia i układu kierowniczego;

O ile pierwszy warunek to prosta czynność o tyle kontrola spełniania drugiego warunku często taka prosta nie jest. Nasi mechanicy są w tym kierunku bardzo dobrze wyszkoleni i dysponują dużym doświadczeniem. Dlatego potrafią trafnie zdiagnozować nawet skomplikowane zawieszenia.
Sprzęt firmy Beissbarth do kontroli geometrii kół i osi pojazdu którym dysponujemy jest wysokiej klasy. Głowice pomiarowe posiadają w sumie 8 kamer, które opasają pojazd. Dane z głowic pomiarowych są przesyłane drogą radiową do komputera i wyświetlane na monitorze.
Nasz personel potrafi interpretować wyniki pomiarów w odniesieniu do zużycia opon, wersji zawieszenia i do zmian związanych z obciążeniem pojazdu. Geometrię kół należy sprawdzać zależnie od warunków eksploatacji co ok. 20 – 30 tys. km lub co 2 lata. Niezależnie od tych zaleceń kontroli należy dokonać zawsze po wymianie elementów zawieszenia i układu kierowniczego, kiedy są zastrzeżenia do prowadzenia się auta na drodze lub zużycie bieżnika opon nie jest właściwe. Zapraszamy.